CCE 2020 - SCHEDULE

Download the schedule in PDF format here

Note:

The schedule of the presentations will be according to the zone of Mexico City that corresponds to the central time zone.

Central time or central zone is the official time zone corresponding to UTC -6, that is, six hours less than in coordinated universal time or UTC, also known as GMT time.

Wednesday November 11th, 2020

CINVESTAV ON LINE

Hour

Room 1

Room Manager: Jonathan Flores/Arturo Gonzalez

 Room 2

Room Manager :  Joel Hernández/FCastillo

Room 3

Room Manager: Jorge Ramirez/Ivan 

10:00-11:30

 

Opening Ceremony and

Plenary 1

State estimation and charging control of battery storage systemsProf. Kang LiProfessor and Chair  of Smart Energy SystemsUniversity of Leeds, UK

11:30-12:00

Break

12:00-14:00

BIO 1

SSM 1

AC 1

14:00-16:00

Break

16:00-18:20

BIO 2

SSM 2

AC 2

 

 

ACAUTOMATIC CONTROL, BIOBIOMEDICAL ENGINEERING/ BIOMIMETICS, COMMCOMMUNICATIONS SYSTEMS, CSCOMPUTER SCIENCE AND COMPUTER ENGINEERING, MECMECHATRONICSMEE: MECHANICAL ENGINEERING, NANO: NANOTECHNOLOGY, POW: POWER ELECTRONICS, SSM: SOLID-STATE MATERIALS, ELECTRON DEVICES AND INTEGRATED CIRCUITS, AE: AERONAUTICS AND AEROSPACE ENGINEERING, AU: AUTONOMOUS NAVIGATION EXOSKELETONS

 

Thursday November 12th, 2020

CINVESTAV ONLINE

Hour

Room 1

Room 2

Room 3

9:00-11:00

CS 1

NANO 1

AU

11:00-12:00

Break

12:00-13:00

 

Plenary 2

Magnetic stimulation of the facial nerve for the emergency treatment of stroke.  Prof.  Emilio Sacristan, Ph.D.  Professor and  Director of the National Center for Medical Instrumentation and Imaging Research, CI3M, at the UAM-Iztapalapa. Mexico

 

13:00-15:00

Break

15:00-17:00

CS 2

NANO 2

COMM

  ACAUTOMATIC CONTROLBIOBIOMEDICAL ENGINEERING/ BIOMIMETICSCOMMCOMMUNICATIONS SYSTEMSCSCOMPUTER SCIENCE AND COMPUTER ENGINEERINGMECMECHATRONICSMEE: MECHANICAL ENGINEERINGNANO: NANOTECHNOLOGYPOW: POWER ELECTRONICSSSM: SOLID-STATE MATERIALS, ELECTRON DEVICES AND INTEGRATED CIRCUITS, AE: AERONAUTICS AND AEROSPACE ENGINEERING, AU: AUTONOMOUS NAVIGATION EXOSKELETONS

   

Friday November 13th, 2020

CINVESTAV ONLINE

Hour

Room 1

Room 2

Room 3

9:00-11:00

AC 3

SSM 3

MEC

11:00-11:30

Break

11:30-12:30

 

Plenary 3

Congestion control problem in networks: a delay system approachProf. Daniel Alejandro Melchor-Aguilar, Professor  Division of Applied Mathematics at IPICYT, México

12:30-13:00

Break

13:00-13:40

AE

POW

 

14:00-14:20

Closing ceremony

ACAUTOMATIC CONTROLBIOBIOMEDICAL ENGINEERING/ BIOMIMETICSCOMMCOMMUNICATIONS SYSTEMSCSCOMPUTER SCIENCE AND COMPUTER ENGINEERINGMECMECHATRONICSMEE: MECHANICAL ENGINEERINGNANO: NANOTECHNOLOGYPOW: POWER ELECTRONICSSSM: SOLID-STATE MATERIALS, ELECTRON DEVICES AND INTEGRATED CIRCUITS, AE: AERONAUTICS AND AEROSPACE ENGINEERING, AU: AUTONOMOUS NAVIGATION EXOSKELETONS

 

 TECHNICAL PROGRAM

 

 

 

 

 

ID

Hour

Aeronautics and Aerospace Engineering (AE) 

 

 

 

Session AE

Friday November 13th, 2020

13.00-14:00

Room 1

Session Chair: Dr. Filiberto Muñoz Palacios

 

71

13:00-13:20

Luz Maria Sanchez-Rivera, Yael Fernando Lopez Briones and Alfredo Arias-Montano.

Aerodynamic Analysis for the Mathematical Model of a Dual-System UAV

 

12

13:20-13:40

Adrian.H. Martinez-Vasquez, Rafael Castro-Linares and A.E. Rodriguez-Mata.

Sliding Mode Control of a Quadrotor with Suspended Payload: a Differential Flatness Approach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ID

Hour

Autonomous Navigation- Exoskeletons (AU) 

 

 

 

Session AU

Thursday November 12th, 2020

9:00-11:00

Room 3

Session Chair:  Dr. Ricardo López Gutiérrez

 

32

9:00-9:20

Arturo Gonzalez, Alberto Isaac Perez Sanpablo, Ricardo Lopez, Ivett Quiñones Urióstegui and Sergio Salazar Cruz.

Design and Development of an Elbow Exoskeleton for Home Therapy.

 

56

9:20-9:40

Joel Hernandez Hernández, J. Ricardo López Gutiérrez López Gutiérrez, Sergio Salazar Cruz and Rogelio Lozano.

Umikpali Exoskeleton :Saddle-assistive device for Sit-to-Stand transfer. Mechanical Design and Simulation.

 

92

9:40-10:00

Luis Angel Arellano-Cruz, Giselle Monserrat-Galvan Tejada and Rogelio Lozano-Leal.

Performance Comparison of Positioning Algorithms for UAV Navigation Purposes based on Estimated Distances

 

96

10:00-10:20

Carlos Alexander Osorio Quero, Daniel Durini Romero, Ruben Ramos-Garcia, Jose de Jesus Rangel-Magdaleno and Jose Martinez-Carranza.

Towards a 3D Vision System based on Single-Pixel imaging and indirect Time-of- Flight for drone applications

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ID

Hour

Automatic Control (AC) 

 

 

 

Session AC 1 -  New teorethical

Wednesday November 11th, 2020

12:00-14:00

Room 3

Session Chair:  Dr. Tonametl Sanchez

 

9

12:00-12:20

Adrián Ramírez, Tonametl Sanchez and Jesus Leyva.

H Control of Switched Affine Systems with Single Delay: a Lyapunov-Krasovskii Approach with Practical Applications

 

30

12:20-12:40

Jesús Alonso Díaz, Jorge Ibarra and Miguel Bernal.

Improving Robustness of Computed-Torque Schemes via LMI-Based Nonlinear Feedback

 

58

12:40-13:00

Jose Luis Luna Pineda, Erick Asiain de la Luz, Ruben Alejandro Garrido Moctezuma and Mario Adrian Lopez Cuellar.

Velocity trajectory tracking control: an Adaptive Ohnishi’s Disturbance Observer approach

 

82

13:00-13:20

Raymundo Juarez del Toro, Vadim Azhmyakov, Manuel Mera Hernandez and Francisco Guillermo Salas Pérez.

An Implicit Class of Robust Control System Characterized by a Convex-Type Matrix Constraints

 

95

13:20-13:40

José Eduardo Carvajal Rubio, Juan Diego Sánchez-Torres, Michael Defoort, Alexander Loukianov and Mohamed Djemai.

Discretization of the Robust Exact Filtering Differentiator Based on the Matching Approach

 

104

13:40-14:00

Jorge A. Lizarraga, Carlos J. Vega and Edgar N. Sanchez.

Particles Swarm Optimization for Minimal Energy Consumption in Complex Networks Node Search

 

 

 

 

 

 

 

Session AC 2 -  Robotics

Wednesday November 11th, 2020

16:00-18:20

Room 3

Session Chair: Dr. Juan-Eduardo Velázquez-Velázquez

 

3

16:00-16:20

Adrian Lizarraga, Ofelia Begovich and Antonio Ramírez.

Fault Diagnosis for a Three-Wheel Omidirectional Vehicle: A Geometric Approach

 

31

16:20-16:40

Juan-Eduardo Velázquez-Velázquez and Rosalba Galvan Guerra.

Robust Output Trajectory Tracking for Uncertain Mechanical Systems: a Continuous Integral Sliding Mode Approach

 

39

16:40-17:00

Miguel Trujillo, David Gómez-Gutiérrez, Michel Defoort, Javier Ruiz-León and Héctor Becerra.

Observer-based leader-follower consensus tracking with fixed-time convergence

 

44

17:00-17:20

José Servín, Jorge Álvarez and Miguel Bernal.

Trajectory Tracking of Parallel Robots: A Relaxed Differential-Algebraic-Equation Approach

 

52

17:20-17:40

Jesús Salazar de León, Ramón García Hernández and Miguel Ángel Llama Leal.

BFO-GA Interval Type-2 Fuzzy PD Control applied to a Magnetic Levitation System.

 

79

17:40-18:00

Alejandro Malo Tamayo, Diego Raid Peredo Ortiz and Abraham E. Rivera Ugalde.

Partial-State Feedback Control and Trajectory Specification for a Propeller-Driven Fixed-wing Aircraft

 

88

18:00-18:20

Erick García, Wen Yu and Xiaoou Li.

Multi-robot manipulation using formation control and human-in-the-loop scheme

 

 

 

 

 

 

 

Session AC 3 - Applications

Friday November 13th, 2020

9:00-11:00

Room 1

Session Chair: Dr. Rita Q. Fuentes-Aguilar

 

24

9:00-9:20

Juan Carlos Bello-Robles, Rita Q. Fuentes-Aguilar and Javier Ruiz-León.

Reduced Order Finite Element Model Techniques for Setpoint Control

 

28

9:20-9:40

Durvvin Rozo-Ibañez, Javier Ruiz-León, Daniel Guevara-Lozano, Carlos Vázquez and Y. Yuliana Rios.

Removing Omissions and Inconsistencies from the ISA 5.1 Narratives of Industrial Processes

 

42

9:40-10:00

José Antonio Ortega Pérez, Rosalba Galvan Guerra, Yair Lozano Hernández, Juan Eduardo Velázquez Velázquez and Luis Armando Villamar Martínez.

Charge of LiPo batteries via switched saturated super-twisting algorithm

 

65

10:00-10:20

Andres Rodriguez-Torres, Jesus Morales-Valdez and Wen Yu.

Active Vibration Control for Building Structures based on H1 Synthesis Problem

 

103

10:40-11:00

Edgar N. Sanchez, Julio A. Florez, Luz A Vega and Alexander G. Loukianov.

Quadrotor novel model for trajectory tracking using neural sliding modes in discrete-time

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ID

Hour

Biomedical Engineering/ Biomimetics (BIO)

 

 

 

Session BIO 1

Wednesday November 11th, 2020

12:00-14:00

Room 1

Session Chair: Dr. Blanca Tovar Corona

 

43

12:00-12:20

Gabriel Vega-Martínez, Diego Mirabent-Amor, José Gilberto Franco-Sánchez, Francisco José Ramos-Becerril, Carlos Alvarado-Serrano, Arturo Vera-Hernández and Lorenzo Leija-Salas.

Artificial Neural Network for Classification of Possible Cardiovascular Risk Using Indexes of Heart Rate Variability

 

41

12:20-12:40

Cinthya Lourdes Toledo-Peral, Gabriel Vega-Martínez, Raúl Peralta-Hernández, Jaime Horacio Guadarrama-Becerril, José Gilberto Franco-Sánchez, Josefina Gutiérrez-Martínez, Carlos Alvarado-Serrano, Arturo Vera-Hernández and Lorenzo Leija-Salas.

Experience of Use of the BiTalino Kit for Biomedical Signals Recording during Ergometric Test

 

50

12:40-13:00

Enrique Mena Camilo, Jorge Airy Mercado Gutiérrez, Omar Piña Ramírez, Josefina Gutiérrez Martínez, Arturo Vera Hernández and Lorenzo Leija Salas.

A Functional Electrical Stimulation Controller for Contralateral Hand Movements Based on EMG Signals

 

94

13:00-13:20

Leobardo Sánchez-Velasco and Daniel Lorias-Espinoza.

Comparison of EMG signal classification algorithms for the control of an upper limb prosthesis prototype

 

26

13:20-13:40

Leonardo Eliu Anaya Campos, Ivett Quiñones Urióstegui, Yannick Quijano González, Virginia Bueyes-Roiz, Victor Ponce and Enrique Chong.

Clustering of Data that Quantify the Degree of Impairment of the Upper Limb in Patients with Alterations of the Central Nervous System

 

17

13:40-14:00

Brenda Enriquez Rodríguez, Blanca Tovar Corona, Carlos Alberto Ramírez Fuentes and Martín Arturo Silva Ramírez.

Typical Absence Epilepsy Identification on EEG

 

 

 

 

 

 

 

Session BIO 2

Wednesday November 11th, 2020

16:00-18:20

Room 1

Session Chair: Dr. Blanca Tovar Corona

 

6

16:00-16:20

Juanita Hernández-López and Wilfrido Gómez-Flores.

Predicting the BI-RADS Lexicon for Mammographic Masses Using Hybrid Neural Models

 

16

16:20-16:40

Texar Javier Ramírez Guzmán, Arturo Vera Hernández, Lorenzo Leija Salas and Citlalli Jessica Trujillo Romero.

Detection of Temperature Contours on the Thermal Distribution Generated by Ablation Micro-coaxial Antennas

 

36

16:40-17:00

Rafael Bayareh Mancilla, Christian Daul, Josefina Gutierrez Martínez, Arturo Vera Hernández, Didier Wolf and Lorenzo Leija Salas.

Detection of sore-risk regions on the foot sole with digital image processing and passive thermography in diabetic patients

 

40

17:00-17:20

Alejandro Rodriguez-Peña, Arturo Vera, Lorenzo Leija, Josefina Gutierrez, Javier Perez-Orive and Mario Ibrahin Gutierrez.

Feasibility of Producing Acoustic Frozen Waves with Limited Number of Rings

 

 

 

                        

 

 

 

 

 

ID

Hour

Communications systems (COMM) 

 

 

 

Session COMM

Thursday November 12th, 2020

15:00-17:00

Room 3

Session Chair: Dr. Giselle M. Galván Tejada

 

11

15:00-15:20

Fernando Lopez-Marcos, Richard Torrealba-Melendez, Marco Antonio Vasquez-Agustin, Jesus Manuel Muñoz-Pacheco and Edna Iliana Tamariz-Flores.

A fractal octagonal-shaped transparent antenna for C-band applications

 

22

15:20-15:40

Lizeth Lopez-Lopez, Marco Cardenas-Juarez, Enrique Stevens-Navarro, Sami A. Aldalahmeh and Marcos Katz.

On the Leverage of Superimposed Training for Energy-Efficient Spectrum Sensing in Cognitive Radio

 

97

15:40-16:00

Timoteo Cayetano-Antonio, Mauricio Lara and Aldo Gustavo Orozco-Lugo.

Self-localization of Sensor Node Using Monte Carlo Method Considering Shadowing

 

38

16:00-16:20

Mario Alberto Mendoza-Barcenas, Giselle Monserrat Galvan-Tejada, Omar Alvarez-Cardenas, Miguel Herraiz-Sarachaga and Alfonso Tamez-Rodriguez.

Preliminary Study of Space Weather Effects on the HF and HVF Communications at Low Latitudes during an Early Stage of the Solar Cycle 25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ID

Hour

Computer Science and Computer Engineering (CS) 

 

 

 

Session CS 1 - Machine Learning Applications

Thursday November 12th, 2020

9:00-11:00

Room 1

Session Chair: Dr. Wilfrido Gómez Flores

 

107

9:00-9:20

Waqar Mirza Muhammad, Nafees Ahmad, Muhammad Aslam and Ana Maria Martinez Enriquez.

Cloud based Co-authoring platform for visually impaired people

 

99

9:20-9:40

Antonio Luna-Álvarez, Dante Mújica-Vargas, Mauel Matuz-Cruz, Jean Marie Vianney Kinani and Eduardo Ramos-Díaz.

Self-driving through a Time-distributed Convolutional Recurrent Neural Network

 

67

9:40-10:00

Oscar Alejandro Soto Orozco, Juan Alberto Ramirez Quintana, Jesus Alonso Reyes Porras and Alma Delia Corral Sáenz.

Efficient Joined Pyramid Network Applied to Semantic Segmentation for GPU Embedded System

 

29

10:00-10:20

José Manuel Macías Macías, Juan Alberto Ramírez Quintana, Graciela Ramírez Alonso and Mario Ignacio Chacón Murguía.

Deep Learning Networks for Vowel Speech Imagery

 

80

10:20-10:40

Gerardo Mendizabal Ruiz and Roman Saldaña Alcalde.

Deep Learning for Image to Sound Synthesis

 

14

10:40-11:00

Francisco Javier Alvarez-Prieto, Mario I. Chacon-Murguia and Juan A. Ramirez-Quintana.

Analysis of CNN Models to develop a New Appearance Model for Multiple-Object-Tracking

 

 

 

 

 

 

 

Session CS 2 - Computer Applications

Thursday November 12th, 2020

15:00-17:00

Room 1

Session Chair: Dr. Elsa Rubio Espino

 

106

15:00-15:20

Román Pomares-Angelino and Ernesto Lopez-Mellado.

Automated Modelling of Deadlock-free Petri nets using Duplicated Transition Labels

 

45

15:20-15:40

Rodrigo Francisco and Guillermo Molero Castillo.

Characterization of Objects in Indoor Spaces of Human Occupation Using Knowledge Graphs

 

10

15:40-16:00

Yuriy S. Shmaliy, José A. Andrade-Lucio, Luis J. Morales-Mendoza, Mario González-Lee, Eli G. Pale-Ramon and Jorge A. Ortega-Contreras.

Visual Object Tracking with Colored Measurement Noise using Kalman and UFIR Filters

 

74

16:00-16:20

Marcos Rodriguez-Arauz, Lisbeth Rodríguez-Mazahua, Mario Leoncio Arrioja-Rodríguez, María Antonieta Abud-Figueroa and Gustavo Peláez-Camarena.

Horizontal Fragmentation of Multimedia Databases to Optimize Content-based Queries: A Review

 

55

16:20-16:40

José A. Balbuena Palma, Mariana N. Ibarra Bonilla and Raúl Eusebio Grande.

Lane Line Detection Computer Vision System Applied to a Scale Autonomos Car: AutoModelCar

 

23

16:40-17:00

Juan Carlos Martinez Santos, Luz A. Magre and Jorge Carlos Alberto Franco Ibañez.

Leveraging Emergency Response System Using the Internet of Things. A Preliminary Approach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ID

Hour

Mechatronics (MEC) 

 

 

 

Session MEC

Friday November 13th, 2020

9:00-11:00

Room 3

Session Chair: Dr. Francisco Beltrán

 

2

9:00-9:20

Carlos A Perez-Ramirez, Juan Amezquita, Martin Valtierra-Rodriguez, Aurelio Dominguez-Gonzalez and Manuel Toledano-Ayala.

Model reference Neural Network-based methodology for vibration control in a five-story steel structure

 

15

9:20-9:40

Roberto Morales, Adrian Reyes, J. Federico Casco and Haydee P. Martínez.

Development and Implementation of a Relay Switch Based on WiFi Technology

 

27

9:40-10:00

Roberto Morales-Caporal, Miguel Angel Ramírez-Alva, José Francisco Pérez-Cuapio, José de Jesús Rangel-Magdaleno and Omar Sandre-Hernández.

A Remote Immobilization System with GSM and GPS Technologies for Cargo Trailers

 

101

10:00-10:20

Jose Ignacio Aguilar, Rafael Castro and Manuel Duarte.

Robust formation of mobile robots with synchronization using fractional order sliding modes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ID

Hour

Nanotechnology (Materials and Applications) (NANO) 

 

 

 

Session NANO 1 - Synthesis, Structure and Processing

Thursday November 12th, 2020

9:00-11:00

Room 2

Session Chair: 

 

66

9:00-9:20

Karthick Sekar, Jose Jorge Rios-Ramirez and Velumani Subramaniam.

Mechanical Stability Study of Bulk FAXM3 Perovskites

 

73

9:20-9:40

César Carrillo, Gricelda Betancourt, Ildemán Abrego and Velumani Subramaniam.

Synthesis and characterization of zinc oxide nanowires on aluminium oxide substrate

 

7

9:40-10:00

Josué David Hernández-Varela, José Jorge Chanona Pérez, Felipe Cervantes Sodi, Silvia Leticia Villaseñor Altamirano and Claudia Mendoza-Martínez.

Changes of crystallinity index and crystallite size in cotton cellulose nanoparticles obtained by ball milling

 

57

10:00-10:20

Manmohan Jain, Juan Ramon Ramos-Serrano, Ateet Dutt and Yasuhiro Matsumoto.

Photoluminescence properties of thin film SiOxCy deposited by O-Cat CVD technique using MMS and TEOS

 

89

10:20-10:40

Carina Gutierrez Ojeda, Mario Moreno Moreno, Ponciano Rodriguez Montero, Leticia Tecuapetla, Armando Hernandez and Adrian Itzmoyotl.

Photoluminescence emission under thermal annealing of Silica and Titania nanospheres arrays

 

93

10:40-11:00

Maricela Meneses, Mario Moreno, Alfredo Morales and J. Cesar Mendoza.

Effect of the thermal treatments on the emission of a-Si1-xCx:H films

 

 

 

 

 

 

 

Session NANO 2 - Healthcare and Environment

Thursday November 12th, 2020

15:00-17:00

Room 2

Session Chair: Dr. Nancy Vargas Becerril

 

48

15:00-15:20

Victor Chuc, Goldie Oza, Lorenzo Leija and Arturo Vera.

Design and Construction of a Magnetic Signal Detection Block for Magnetic Nanoparticles that Flow Through Straight Microchannels

 

70

15:20-15:40

Drisya Karathuparathottathil Damodharan, Christeena Theresa Thomas, Myriam Solis López, Araceli Romero Nuñez and Velumani Subramaniam.

Characterization of BiVO4 modified TiO2 and its application in the water treatment

 

72

15:40-16:00

Christeena Theresa Thomas, Drisya Karathuparathottathil Damodharan, Myriam Solis Lopez, Araceli Romero Nuñez and Velumani Subramaniam.

GO/BiVO4 Nanocomposites for Escherichia coli K12 Photocatalytic Inactivation

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ID

Hour

Power Electronics 

 

 

 

Session POW

Friday November 13th, 2020

13:00-14:00

Room 2

Session Chair: Dr. Richard Marquez, Co-chair: Dr. Jesús Linares

 

87

 13:00-13:20

Agustin Tobias, Victor Cardenas, Fernando Quiroz-Vazquez, Juan Gonzalez-Rivera and Daniel Martinez-Padron.

Experimental Comparison of Control Strategies in a Single-Phase Grid-Feeding Converter for Microgrid Applications

 

34

 13:20-13:40

Juan Pablo Moreno Beltrán, Omar Sandre Hernandez, Roberto Morales-Caporal, Jesus Patricio Ordaz Oliver and Carlos Cuvas-Castillo.

Model Predictive Torque Control of an Induction Motor with Discrete Space Vector Modulation

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ID

Hour

Solid-state materials, Electron Devices and Integrated Circuits (SSM) 

 

 

 

Session SSM 1 - Integrated Circuits and Electronic Devices

Wednesday November 11th, 2020

12:00-14:00

Room 2

Session Chair: Dr.

 

1

12:00-12:20

Jose Enrique Ramirez, Agustin Santiago Medina and Ivan Rodrigo Padilla.

Reduced low-voltage electromyographic signal acquisition system using subthreshold technique

 

5

12:20-12:40

Francisco Plascencia, Santiago Medina, Edwin Becerra, Jose Arce and Sandra Flores.

A method to model the volume charge density in a Multiple-Input Floating-Gate MOS transistor

 

8

12:40-13:00

Jose J. Chagoya-Serna and Ivan R. Padilla-Cantoya.

Reduced Capacitance Multiplier in Impedance-Mode with Large Scaling Factor and High Accuracy

 

18

13:00-13:20

Jose Manuel Arce Zavala, Agustín Santiago Medina Vazquez, Ivan Rodrigo Padilla Cantoya and Fransico Javier Plascencia.

A Gm-C Notch Filter Implemented with Gm over ID Technique for Biosignal Acquisition Systems

 

78

13:20-13:40

Mohammad Bagheri and Xun Li.

Phase Noise Analysis of a Modified Cross Coupled Oscillator

 

98

13:40-14:00

Omar López, Ismael Martínez, Daniel Durini, Edmundo Gutiérrez, Daniel Ferrusca, Miguel Velázquez, Francisco De la Hidalga and Victor Gómez.

A Performance Comparative at Low Temperatures of Two FET Technologies: 65 nm and 14 nm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Session SSM 2 - MEMS and thin film deposition

Wednesday November 11th, 2020

16:00-18:20

Room 2

Session Chair: Dr.

 

4

16:00-16:20

Rosa Nava-Sánchez, Gaspar Casados-Cruz and Arturo Morales-Acevedo.

Study of ZnSxO1-x Prepared by Thermal Oxidation of ZnS Films Deposited from a Chemical Bath

 

19

16:20-16:40

Luis Sánchez-Márquez, Mario Alfredo Reyes-Barranca, Griselda Stephany Abarca-Jiménez, Andrea López-Tapia and Luis Martín Flores-Nava.

Proposal for a rotary micromotor structure based on CMOS-MEMS technology

 

20

16:40-17:00

Andrea López-Tapia, Mario Alfredo Reyes-Barranca, Griselda Stephany Abarca-Jiménez, Luis Sánchez-Márquez and Luis Martín Flores-Nava.

Design of position sensor of a linear micromotor based on CMOS-MEMS technology

 

33

17:00-17:20

Jose Manuel Juarez Lopez, Maylu Guadalupe Romero Sanchez, Iryna Ponomaryova, Gustavo Castillo Hernandez, Jose Santos Cruz and Francisco Javier De Moure Flores.

Structural characterization of the YBa2Cu3Oσ superconductor with phases [σ=6.87,6.89 and 6.9] obtained by solid state reaction

 

59

17:20-17:40

Onyekachi Nwakanma, Velumani Subramaniam and Arturo Morales-Acevedo.

Properties Of Ultra Thin R adio frequency Sputtered Aluminum Doped Zinc Oxide Thin Films For Solar Cell Applications

 

63

17:40-18:00

Ganesh Regmi, Ashok Adhikari and Velumani Subramaniam.

Large Area (10 x10 cm2) Production of CdS Buffer Layer for Solar Cells by Chemical Bath Method

 

64

18:00-18:20

Ashok Adhikari, Ganesh Regmi and Dr. Velumani Subramaniam.

Growth of In2Se3 Thin Films Prepared by the Pneumatic Spray Pyrolysis Method for Thin Film Solar Cells Applications

 

 

 

 

 

 

 

Session SSM 3 - Algorithms and Systems

Friday November 13th, 2020

9:00-11:00

Room 2

Session Chair: Dr.

 

25

9:00-9:20

José de Jesús Morales Romero, Mario Alfredo Reyes Barranca, Luis Martín Flores Nava and Emilio Rafael Espinosa Gracía.

Proposal for training a Cellular Neural Network using a Hybrid Artificial Bee Colony and Nelder-Mead Algorithms

 

61

9:20-9:40

Álvaro Anzueto-Ríos, Felipe Gómez-Castañeda and José Antonio Moreno-Cadenas.

Spiking Neural Network Architecture Comparison by Solving the Non-linear XOR Problem

 

75

9:40-10:00

Carlos Sánchez-López and Luis Abraham Sánchez-Gaspariano.

Generalized Admittance Matrix Model of Transformers

 

84

10:00-10:20

Jesús Enríquez-Gaytán, Felipe Gómez-Castaneda, Jose Antonio Moreno-Cadenas and Luis Martin Flores-Nava.

A Clustering Method Based on the Artificial Bee Colony Algorithm for Gas Sensing

 

69

10:20-10:40

Benito Granados-Rojas, Mario Alfredo Reyes-Barranca, Griselda Stephany Abarca-Jimenez, Yesenia Eleonor Gonzalez-Navarro, Miguel Angel Aleman-Arce and Luis Martin Flores-Nava.

On Balanced Tradeoffs between Stiffness and Design Area in CMOS-MEMS Accelerometer Springs